Στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των play off της Α’ ΕΣΚΑ ο Χολαργός επικράτησε δύσκολα του ΕΣΚΔ Νέας Ιωνίας με 88-82 στο κλειστό “Αντώνης Τρίτσης”, διατηρώντας το αήττητο και αποκτώντας διαφορά 2 βαθμών από τον αντίπαλό του.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ. Η ομάδα μας έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (46-39) όμως η Νέα Ιωνία επέστρεψε, με το 3ο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (65-65) και τη φιλοξενούμενη ομάδα να περνάει μπροστά στο σκορ (80-78) λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης. Εκεί μίλησε η αποφασιστικότητα του Ιωακειμίδη που με τρίποντο στον αιφνιδιασμό και γκολ-φάουλ στην επόμενη επίθεση έτρεξε ένα προσωπικό σερί 6-0, γράφοντας το 86-80 και δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα μας.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ο συνήθης ύποπτος, Καλαντζής με 30 πόντους και 3 τρίποντα με τον Ιωακειμίδη να ακολουθεί με 21 (4 τρίποντα).

Τη νίκη αφιέρωσαν οι παίκτες μας στον νεαρό συναθλητή τους, Κύρο Στάμου, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστού σε αγώνα U21 και χειρουργήθηκε χθες με επιτυχία.

Για τη 3η αγωνιστική των playoff ο Χολαργός αντιμετωπίζει, εκτός έδρας, τον Σπόρτινγκ την ερχόμενη Δευτέρα (20/3) στις 21:30.

ΚΟ Χολαργού – ΕΣΚΔ Νέας Ιωνίας 88-82 (22-17, 24-22, 19-26, 23-17)
ΚΟ Χολαργού (Θωμόπουλος – Κουρκουτσάκης): Τσουβελεκάκης, Γιαννουλάκης 6, Ιωακειμίδης 21 (4), Κατωπόδης 9 (2), Ζυγομήτρος 2, Δελής 12 (1), Λούκας 4, Συμεωνίδης, Ραπτίδης 4, Κεσκινίδης, Καλαντζής 30 (3).