Την πρόκριση του στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΣΚΑ εξασφάλισε ο ΚΟΧ, επικρατώντας στην παράταση του Αθηναϊκού (κανονική διάρκεια 66-66) με σκορ 75-68.

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν στο Α’ δεκάλεπτο με 15-11. Η δεύτερη περίοδος κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα και ο Αθηναϊκός προηγήθηκε στο ημίχρονο με το σκορ στο 33-26. Η είσοδος, μετά το 25ο λεπτό, των Τσουβελεκάκη και Ραπτίδη θωράκισε την άμυνα της ομάδας μας, και καταφέρε να προηγηθεί με τρίποντο του Ραπτίδη στο τέλος του Γ΄ δεκαλέπτου με σκορ 48-47. Ο ΚΟΧ έφτασε πολυ κοντά στην νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, καθώς μόλις 3” πριν από την λήξη ο Αθηναίκός ισοφάρισε με επιθετικό ριμπάουντ του Δημητρίου. Στην παράταση ο ΚΟΧ κυριάρχισε, φτάνοντας στην νίκη με 75-68. Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ο Δημήτρης Κομποδιέτας με 24 πόντους.

Επόμενος αγώνας, για τα προημιτελικά του θεσμού, στο κλειστό του Χολαργού με αντίπαλο την ομάδα του Πανελληνίου, την Πέμπτη 7/10 στις 22:00.

Διαιτητές: Τεφτίκης, Μακρής

KOX (Λινοξυλάκης): Τσουβελεκάκης 6(1), Ραπτίδης 5(1), Ανδρικόπουλος, Μπάρμπας 8, Δευτερέβος 10(2), Βουδούρης 10(1), Αντωνόπουλος 5(1), Κομποδιέτας 24(3), Λιματζάκης 5, Τετζεράκης 2, Συμεωνίδης, Λιγνος